Позначки

, , ,

Вже давно мене тягнуло на Мармарощину: страшенно хотілося на власні очі побачити мало кому відомі шедеври закарпатської дерев’яної готики. І ось нарешті ми туди таки вибралися. Львів – Яремче – Рахів, а далі – понад Тисою на захід. За не дуже широкою річкою – Румунія; якщо стати на березі і добре розмахнутися, то можна кидати камінці просто в ЄС. Прикордонників майже не видно; документи провіряли тільки один раз, трохи за Раховом. Ми запитали, чи можна десь там проскочити до румунів, і веселий хлопака в камуфляжі пообіцяв показати, де :-) На захід, ще далі на захід – і ось за Солотвино, яке місцеві називають Slatina, починається Нижня Апша – одне з кількох румунських сіл у Тячівському районі. За радянських часів воно називалося Діброва, і це ще не найгірший варіант: вище в горах є село Німецька Мокра, яке у 1950-х перейменували на Комсомольськ. Повертаємо праворуч, якийсь кілометр трусимося поганенькою дорогою попри  неймовірно розкішні палаци румунських селян (до них ще повернуся далі), тоді пішки піднімаємося на стрімкий пагорб, і ось перед нами перший шедевр – церква св. Миколая 1604 (за іншими даними – 1561) року. Хоч і не раз бачив її на фото, та все одно від цього видовища аж починають бігати по спині мурашки:

Перед церквою – дзвіниця, з якої вдалині видно вже румунський Марамуреш:

З інших ракурсів знімати було проблематично, бо довкола все пообгороджувано… думалося, от вискочить зараз якийсь вуйко з ломакою, то буде нам непереливки :-) Проте деяких фотографів це не зупиняло:

Фото Олени Крушинської з сайту “Дерев’яні храми України“, червень 2008 р.

Фото Олени Крушинської з сайту “Дерев’яні храми України“, 2008 р.

Багато цікавого про Нижню Апшу можна прочитати на сайтах “Дерев’яні храми України” і “Замки та храми України“; різних світлин там теж чимало.

Повертаючись на трасу, знов минаємо ось такі “хатинки” місцевих селян:


Хтозна, з чого вони там живуть, чи з заробітків, чи з контрабанди, але гроші у свої будинки вкладають просто неймовірні.

Потім був Тячів, як на мене, доволі симпатичне і затишне містечко:

Далі буде…