К. С. Льюїс. Космічна трилогія

“Космічна трилогія” К. С. Льюїса

Книги англійського письменника Клайва Стейплза Льюїса, автора знаменитих “Хронік Нарнії”, недаремно порівнюють іноді з добрим вином: з роками вони не застарівають, а, навпаки, стають щораз кращими, набувають нових смислових відтінків і зовсім не губляться на тлі всього написаного опісля. Це, без сумніву, стосується і “Космічної трилогії” – написаної у 1938-45 рр. величної саги, дія якої розгортається на кількох планетах Сонячної системи.

Льюїс вважається одним із найбільших апологетів християнства ХХ століття. Його твори видавалися в цілому світі мільйонними накладами; можна сміливо стверджувати, що Льюїса читали більше, ніж усіх богословів нашого часу разом узятих. Поза тим, він володів незвичайним талантом уміло й органічно поєднувати в єдиному контексті античну міфологію, елементи середньовічного світогляду та християнські погляди – тут рівних йому ще треба пошукати.

Любителі класичної наукової фантастики “Космічну трилогію” іноді критикують, адже автор не ставив собі за мету наукову достовірність і не звертав особливої уваги на технічні деталі. Натомість поціновувачі літератури з філософським підтекстом над романами трилогії просто розкошують – небагато знайдеться книг, де перед читачем розгортається така грандіозна картина світобудови, заторкується стільки болючих питань, пов’язаних із розвитком сучасної цивілізації, і стільки питань власне філософських, які зачіпають першооснови людського буття.

Перший роман, “За межі Мовчазної планети”, можна вважати своєрідним прологом до всієї історії. Він найкоротший за обсягом і написаний, як на Люїса, доволі простою, невибагливою мовою. Тут читач знайомиться з головним героєм перших двох романів і одним із героїв роману третього – кембриджським філологом Елвіном Ренсомом. Літературознавці досі сперечаються, хто послужив авторові прототипом: дехто твердить, що він зобразив тут самого себе, інші ж вважають, що головного героя трилогії змальовано з Дж. Р. Р. Толкіна – колеги і друга Льюїса по Оксфордському університету і літературному гуртку “інклінґів”. За сюжетом, Ренсом потрапляє до рук зловмисників, які викрадають його і вивозять на далеку планету Малакандра. Тільки згодом він дізнається, що так у Глибоких Небесах іменують планету, відому на Землі як Марс (земляни називають Глибокі Небеса космосом, який вважають – цілком даремно – холодною й безживною пусткою). На Малакандрі Ренсом зустрічає кілька видів розумних істот, а також елділів – під цією назвою Льюїс вивів у своїй трилогії ангелів, хоч і відступив при цьому від постулатів традиційної християнської ангелології. Верховний елділ (Оярса) Малакандри розкриває йому очі на багато речей, про які він раніше і не здогадувався, зокрема, на безупинну боротьбу сил добра і зла, що справіку точиться у Всесвіті. Цікаво, що змальована у “Космічній трилогії” картина Всесвіту у багатьох аспектах нагадує середньовічну космологію – недарма Льюїс був одним із найавторитетніших медієвістів свого часу.

Другий роман трилогії, “Переландра”, цілком справедливо вважається однією з вершин творчості Льюїса. Цього разу головний герой, той-таки Елвін Ренсом із Кембриджа, опиняється на планеті Переландра, яку ми знаємо під назвою Венера. Письменник дає тут повну волю своїй уяві – і створює неймовірні за красою описи фантастичних переландрійських краєвидів. Перед читачем ніби наяву постає “м’який, по-материнськи ласкавий, тендітно-яскравий світ – чарівний, як світанок, теплий, як полудень, і лагідний, як надвечір’я”. На планеті панує первозданна ідилія, а на плавучих островах, що гойдаються на хвилях безмежного океану, живе тільки двоє людей – Владар із Владаркою чи Тор із Тінідріл, тамтешні Адам із Євою. Проте і туди проникає зло; історія, що трапилася з праматір’ю людського роду, може повторитися і на Переландрі – й завадити цьому до снаги тільки Ренсомові, якого, виявляється, й послано туди саме з такою метою. Та спочатку треба прийняти непросте рішення… Адже “один камінь може змінити течію цілої ріки, а цієї страшної миті таким каменем, що опинився у центрі уваги цілого всесвіту, був він, і елділи всіх світів – безгрішні, осяяні вічним світлом створіння – завмерли у Глибоких Небесах, очікуючи, яке ж рішення прийме Елвін Ренсом із Кембриджа…” Саме у “Переландрі” Льюїс образно й вельми проникливо говорить про такі складні філософські питання як природа спокуси і справжнє значення насолоди, саме у цьому романі задум “Космічної трилогії” набуває найбільшої повноти і виразності.

Дія третього роману, “Мерзенної сили”, відбувається в Англії, у звичному для Льюїса університетському середовищі. У передмові автор пише: “У цій книзі нагромаджено чимало різних небилиць та чортовиння… Мені залежало на тому, щоб показати, як те чортовиння стикається з представниками якоїсь звичайної, всіма шанованої професії, тож із-поміж усіх професій я обрав свою – не тому, звісно, що університетські працівники легше піддаються на підступи всілякої нечисті, а тільки через те, що це єдина професія, яку я знаю достатньо добре, аби про неї писати.” Ренсому в цьому романі відведено дещо другорядну роль, натомість на перший план виходять Джейн і Марк Стадоки – типові представники того ж таки університетського середовища, молоде подружжя, яке опиняється в самій гущі доволі моторошних подій. Як і в перших двох романах, перед нами – протистояння сил добра (очолювана Ренсомом спільнота із Сент-Ен) і зла (Національний інститут координованих експериментів), майстерно зображене на тлі вигадливого переплетіння легенд артурівського циклу, античної міфології і навіть натяків на ще не опубліковані на той час рукописи Толкіна. Врешті-решт добро бере гору, проте війна триває і далі…

Ось таку статтю я написав “по гарячих слідах” одразу після виходу перших двох книг трилогії у березні 2010 р.; вона з’явилася на сайті газети про християнське книговидання “Книгоноша“, а також – у дещо “покоцаному” вигляді – на сайті газети “Друг читача” і на “Буквоїді“. А газета “Коментарі” взагалі з доброго дива внесла перші дві книги “Космічної трилогії” до п’ятірки бестселерів квітня 2010 року.

31 січня 2011 р., після виходу у світ “Мерзенної сили”, ця стаття з’явилася також на сайті ПКуСМ УГКЦ “Дивенсвіт” .

Уривки з усіх трьох книг можна почитати, перейшовши за поданими у статті посиланнями.

Де і як придбати ці книжки (в книгарні, через інтернет, через систему “Книга – поштою”), див. на сайті видавництва.

Keywords: Клайв Стейплз Люїс, К. С. Льюїс,  Космічна трилогія